22.02.2016

My interview with Bogazici University

Herkese merhaba! Geçenlerde mezun olduğum okul benimle iletişime geçti. Farklı alanlarda çalışan mezunların hikayelerine yer verdikleri mezunlar köşesi için benimle bir röportaj yaptılar. Röportajın ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Yapılan söyleşi; blog, kariyer ve kendi işini yapmak ile ilgili daha çok. Röportajı okuduktan sonra yorumlarınızı bekliyorum:)


Top: Cos
Jacket: Zara
Jeans: Topshop
Hat: Forever 21
Sunnies: Dior So Real
Bag: Les Petits Joueurs

15.02.2016

Girl Boss

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim; kurumsal hayatı bırakıp yine uzman olduğum Pazarlama alanında danışmanlık vermeye başladım. Kafanızda bununla ilgili sorular olduğuna eminim. Kendi işini yapmak nasıl bir şey? Zorluklukları var mı? Tecrübe gerektirir mi? 

Bu soruların hepsinin cevabı sektöre ve yapılan işe göre değişebiliyor. Benim özelimde bakacak olursak, ben kariyerime strateji ve marka danışmanlığı vererek başladım. Sonrasında 4,5 yıla yakın pazarlama alanında tecrübem oldu. Toplamda 6 yılı aşkın bir süredir kurumsal hayatı deneyimleme şansım oldu. 

Özellikle yeni mezunlara önerim, önce kurumsal bir firmada bir süre çalışıp deneyim kazanmaları. Mezun olur olmaz kendi işinizi kurup başarısız olursunuz demiyorum, ama böyle bir deneyimin inanın size eksisi değil artısı oluyor. Bunu belki o işleri yaparken anlayamıyorsunuz ama kendi işinizi yaparken aslında bir çok fikir ve strateji o deneyimlerden beslenip ortaya çıkıyor.

Zorluklara gelecek olursak; çalışma saatleri olmadığı için çok net bir ajandanız yok. Mesai bitti, şimdi serbest zaman diyemiyorsunuz. Ama zamanı yönetmek de tamamen sizin elinizde aslında. Gündüz 2'de arkadaşınızla bir öğle yemeği yiyip gece 1'de çalışmayı seçebilirsiniz. Ya da sabah 7'de kalkıp normal mesai saatlerini de kendinize uydurabilirsiniz. Önemli olan nasıl mutlu olduğunuz ve bunu nasıl yönetebildiğiniz. 

Güzel tarafı bu sizin işiniz, sonuçlarını direk görebilir, meyvelerini kendinize toplayabilirsiniz. Bu yüzden elinizden gelen eforu gösterip çalışmak istemeniz normal olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise; bu esneklik arasında kendinizi hep disipline tutmak. Bunun için yine iş hayatında yaptığınız düzenli toplantılar, to-do lar, haftalık durum raporlar işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha fazla sorularınız için bana (buketgu@gmail.com) mail atabilirsiniz seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese iyi haftalar!
Vest: Beymen Club(old)
Shirt: Equipment
Skirt: Zara
Heels: Manolo Blahnik

13.02.2016

Make a difference in Winter

Kışın kalın kabanlardan, kat kat giyinmekten birer lahana bebek gibi dolaştığımız oluyor. Hep aynı gri, siyah kabanları giyip dolaşınca da biraz sıkıcı bir görüntü ortaya çıkıyor ister istemez. Halbuki eskiden öylemiymiş, ceketler, montlar herşey daha süslü, birbirinden farklı detaylara sahipmiş. Auvintage'daki vintage Versace ceket de zımba ayrıntılı ve yaka kürk detayı ile kışın farklı olmak isteyenler için iyi bir seçim. Üstelik derisi çok kalın olduğu için normal bir deri cekete göre çok fazla ısıtıyor. Bebek'deki mağazalarında başka modeller de var, yolunuz düşerse bir bakın derim.


1.02.2016

Buy yourself a gift

En güzel hediye kendine alınan değil midir? Beğenmeme riskin yok, seni senden iyi bilen yok, daha da güzeli kendinize aldığınızda tek limitiniz kredi kartınız.

Bu kız delirmiş dediğinizi duyar gibiyim:) Ama bıkmadınız mı Sevgililer gününde, Yeni yılda birbirinize hediye alın yazılarından, işte size ilham verici bir yazı, kendinize hediye alın! :)

İşte size bir kaç alternatif:

Kış, kayak tatilleri başladı, kayakda giyilebilecek üstler hayat kurtarıyor şu an, üstelik brandroom.com.tr'de indirimli tüm modeller


Kendinize yapılan yatırım en güzel yatırım! Gucci'nin bu zamansız klasik modeli şu an Gucci'de indirime girmiş, tükenmeden gidin bakın derim.
 Klasik kaşmir bir atkının yerini hiç birşey tutar mı? Bakmayın siz böyle düz, sıradan durduğuna, Cos'un bu klasik modeli dokusuyla, modeliyle her şeyle gidiyor, çok şık duruyor.

Modanın bu yeni gidişatından çok memnunum. Eğlence unsurlarının ön planda olduğu çantalar, ayakkabılar tüm modaseverlerin dilinde. Anya Hindmarch da bu konuda başı çekenlerden. Üstelik şu an Vakko'da 50+20 indirimde!Special design for Puk Fashion by GeCe