15.02.2016

Girl Boss

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim; kurumsal hayatı bırakıp yine uzman olduğum Pazarlama alanında danışmanlık vermeye başladım. Kafanızda bununla ilgili sorular olduğuna eminim. Kendi işini yapmak nasıl bir şey? Zorluklukları var mı? Tecrübe gerektirir mi? 

Bu soruların hepsinin cevabı sektöre ve yapılan işe göre değişebiliyor. Benim özelimde bakacak olursak, ben kariyerime strateji ve marka danışmanlığı vererek başladım. Sonrasında 4,5 yıla yakın pazarlama alanında tecrübem oldu. Toplamda 6 yılı aşkın bir süredir kurumsal hayatı deneyimleme şansım oldu. 

Özellikle yeni mezunlara önerim, önce kurumsal bir firmada bir süre çalışıp deneyim kazanmaları. Mezun olur olmaz kendi işinizi kurup başarısız olursunuz demiyorum, ama böyle bir deneyimin inanın size eksisi değil artısı oluyor. Bunu belki o işleri yaparken anlayamıyorsunuz ama kendi işinizi yaparken aslında bir çok fikir ve strateji o deneyimlerden beslenip ortaya çıkıyor.

Zorluklara gelecek olursak; çalışma saatleri olmadığı için çok net bir ajandanız yok. Mesai bitti, şimdi serbest zaman diyemiyorsunuz. Ama zamanı yönetmek de tamamen sizin elinizde aslında. Gündüz 2'de arkadaşınızla bir öğle yemeği yiyip gece 1'de çalışmayı seçebilirsiniz. Ya da sabah 7'de kalkıp normal mesai saatlerini de kendinize uydurabilirsiniz. Önemli olan nasıl mutlu olduğunuz ve bunu nasıl yönetebildiğiniz. 

Güzel tarafı bu sizin işiniz, sonuçlarını direk görebilir, meyvelerini kendinize toplayabilirsiniz. Bu yüzden elinizden gelen eforu gösterip çalışmak istemeniz normal olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise; bu esneklik arasında kendinizi hep disipline tutmak. Bunun için yine iş hayatında yaptığınız düzenli toplantılar, to-do lar, haftalık durum raporlar işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha fazla sorularınız için bana (buketgu@gmail.com) mail atabilirsiniz seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese iyi haftalar!
Vest: Beymen Club(old)
Shirt: Equipment
Skirt: Zara
Heels: Manolo Blahnik

1 yorum:

Special design for Puk Fashion by GeCe