5.07.2015

Wardrobe Detox

Önceki yazılarımda da bahsetmiştim; yeni şeyler almak her ne kadar çok iyi gelse de çevreyi ve ucuz işçileri düşündükçe bunu minuma indirmenin en sağlıklısı olduğuna karar vermiş bulunmaktayım. Bu yazımda sizlere gardrop detoksu nasıl yapılır ve kendinizi yeni sezona nasıl hazırlarsınız, bir kaç ufak tüyo ile anlatacağım.

1. İlk iş dolapta giymediğin şeyleri ayıklamak. Bunlar artık giymeyeceğini düşündüğün şeyler olabilir. Seni kilolu ya da kısa gösteriyordur, modası fena halde geçmiştir ve saklanabilecek yatırımlık bir parça değildir. Bir yerleri yırtılmış ya da zarar görmüştür, terziye vereceğin para zaten kıyafetin parasına denk geliyordur. Bu tarz kıyafetleriniz varsa ihtiyaç sahiplerine verin. Satmak da bir opsiyon ama kötü durumdaki kıyafetlerinizi satmak bana dürüstçe gelmiyor. Ancak daha iyi bir marka ya da az kullanılmış eşyalarınızı satmanızı öneririm.

2. Fazlalıklardan kurtuldunuz mu? İkinci sırada dolabı düzenlemek var. Ben dolabımı düzenlerken çeşide göre bir düzenleme yapıyorum. Hepimizin giyinme odası, büyük dolapları yok. O yüzden tek bir dolapta bir düzenleme yapacaksınız önerim. Pantolonlar, etekler, şık bluzlar, gündelik bluzlar gibi uzayıp giden bir sıralama oluşturmanız. Penye ve daha basic şeyler için de renk kodundan gidebilirsiniz. Örneğin düz siyah ve düz beyaz tshirt ve üstlerim hep ayrı bir yerdedir ve bu eteğin üstüne ne giyeceğim dediğim zamanlarda kurtarıcım olurlar.
3. Var olan kıyafetlerinize bir şans tanıyın. Bu kalem etek bana bol geliyor, terzi ile uğraşamam yenisini alayım demek yerine eteği daha düşük bel kullanıp üzerine uzun bir bluz giyerek farklı bir kullanım yaratmış olursunuz. 5 senedir sizde olan yazlık elbisenizden belki çok sıkılmış olabilirsiniz ama üzerine takacağınız bir broş ya da şal ve kemer ile elbise yeni bir tasarımmış gibi karşınıza çıkabilir. Bir diğer yöntem de eski kıyafetleri sezon atlayarak giymektir ki giymekten sıkılmayın. Senelerdir bende olan ve çok sevdiğim yazlık elbiselerim var. Bazılarını o yaz 1-2 kere maksimum giyiyorum ki önümüzdeki yaz sıkılmadan giyebileyim diye. 

4. Var olan kıyafetlerinizi taradıktan sonra ihtiyaçları belirleyin. Bu ihtiyaçlar kimi zaman modanın değişimi ya da o seneki tarzınızla sürekli artabilir. Önemli olan gerçekten ihtiyacınız olan şeylere yönelmektir.

5. Klasik parçalara yatırım yapın! Bu belki de hayatınızı kurtaracak altın kural olabilir. Klasik parçalardan hiç sıkılmazsınız ve her sene farklı şeylerle kombinleyebilirsiniz. 

6. İndirim kurbanı olmayın! Sırf indirim diye ihtiyacınız hiç olmayan ve gelecek sezon sıkılıp bir kenara atacağınız parçalarla dolabınızı doldurmayın. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi daha iyi markalardan az ve öz alarak akıllı yatırımlar yapın. Seneler sonra bile hala kullandığınız o ürünler olacak emin olun.

Umarım yazım ilham verici olmuştur. Herkese iyi haftalar diliyorum şimdiden:)

3 yorum:

 1. Gayet açık, net olmuş. Ben pek beğendim önerileri. Bir çok kadının yaptığı hataları çok güzel özetlemişsin. İyi haftalar

  YanıtlaSil
 2. evet doğru tespitler fakat herkese tavsiye verip bizde yapıyoruz aynılarını farkında değiliz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar aslında benim uygulamaya başladığım tavsiyeler, bozmam devam ederim diye umut ediyorum:)

   Sil

Special design for Puk Fashion by GeCe