23.03.2015

Eddie Borgo Paris Presentation

Paris moda haftası kapsamında Eddie Borgo'nun Paris'teki 2015 Sonbahar Kış koleksiyonunun sunumuna davetliydim. Koleksiyon Robert Mapplethorpe'un gül fotoğraflarından esinlenmiş. 

During Paris fashion week, I was invited to Eddie Borgo's A/W 15 jewellery & handbag collection presentation. The new jewellery collection was inspired by Robert Mapplethorpe's photographs of roses.

Gülün yanı sıra doğadan esinlenerek kullandığı gümüş tonlarındaki materyaller de koleksiyonun önemli parçalarını oluşturuyor. Ben bu taca bayıldım, Giovanna de bayılmış olacak ki Paris fashion weekde bu taç ile Tommy Ton'a poz verdi:)

Eddie Borgo also used other nature components in his last collection such as leaves in silver forms. This headband is my favourite piece of the collection, I think Giovanna liked it too since she used it in Paris fashion week:)


Eddie Borgo çanta koleksiyonunda ise 1950-60'lardan ve o dönemin indüstriyel dönüşümünden esinlenmiş. Çantaları değişebilir alt kısımları ile hem gündüz hem gece çantası olarak kullanılabiliyor.

In his bag collection he inspired from 1950-60s industrial transformation. What I really like about designers' bags is that they are changeable. You can both use it as a day/night bag.

Türkiye'de Eddie Borgo tasarımlarına Beymen mağazalarından ulaşabilirsiniz...

1 yorum:

  1. Wonderful pieces!

    http://beautyfollower.blogspot.gr

    YanıtlaSil

Special design for Puk Fashion by GeCe