27.11.2014

Knit Combo

Zıt şeyleri kombinlemek benim olayım! Dantel elbise üstüne giyilen triko kazak, altına giyilen spor ayakkabı ile bence oldukça uyumlu oldu, sizce?

I love to combine contrast things! I picked lace dress and put an a sweater and combined it with sneakers. I really liked it, what about you?Knit: Zara
Sneakers: Miu Miu

24.11.2014

It's all about leather

Tek bir deri elbise dolabınız için kurtarıcı olabilir. Bu uzun kollu İpekyol elbise sayesinde kışın üzerine ne giyecegim derdi de yok. Şık bir stiletto ve minik bir çanta ile güzel bir akşam yemeğine hazırsınız.

One little black dress could be a lifesaver in your wardrobe. Combine it with stilettos and a little clutch. You are ready to go a nice dinner.
Photography: http://www.sarperkesim.com/

Dress: İpekyol
Heels: Schutz
Clutch: DVF

19.11.2014

Mix it up

Bir süredir trend olan en büyük akımlardan biri de her şeyi birbiriyle karıştırmak. Elbise üstüne kazak, eteği elbise olarak giymek, elbiseyi etek, pantolon üstüne elbise bu akımlardan bazıları. Bu kombinimde etek kısmını çok sevdiğim Zara elbisemi, yine yeni sezon Zara'dan alıp aşk yaşadığım kazağım ile kombinledim. Biraz renk katmak için de kırmızı çanta ile renklendirdim.

I definitely love this mix your pieces with what I ever you want trend. In this outfit, I mixed my Zara dress with a new season Zara knit which I'm obsessed lately. I also added some color by combining with red candy bag.


Photography: Sarper Kesim

Top and Dress: Zara
Sneakers: Isabel Marant
Bag: Furla Candy bag

17.11.2014

Autumn Colors

Sonbaharın en güzel yanı kalın kazaklarla gün içinde dolaşabiliyor olmanız. Kışın olduğu gibi kat kat giyinme derdiniz yok. Çekim için de renkler o kadar güzel ki uyum sağlamamak elde değil. Tabi ki Jiyan'ın harika gözünün de etkisi olmuş olabilir, buradan kendisine tekrar teşekkür ediyorum bu güzel çekim için:)

The best thing of autumn is to wear only knits during the day without any heavy coats. Unlike winter, you feel lighter with a touch of breeze. Autumn colors are also very nice that you can't resist to fit in. I would like to thank Jiyan for this beatiful shooting:)

Photography by Jiyan Kızılboğa

Dress: Ipekyol
Bag: Zara
Boots: Hugo Boss

14.11.2014

Pop

Bazı insanlar hayatınıza bir anda girer ve birbirinizi yıllardır tanıyormuşssunuz gibi ne çok şey paylaştığınızı fark edersiniz. Simla da benim için onlardan biri. İpekyol'da bulabileceginiz bu yeşil canlı renklerdeki kabanlar da sanırım bizim enerjimizi yansıtıyor:)

There are some people in life that makes you feel you know them for long time even if you meet not before. Simla is one of them for me. These coats represents our friendship energy with its vibrant colors and playful look:)

12.11.2014

Wang made me do it

Alexanderwangxhm koleksiyonundan bu parçayı ilk websitesinde görüp gözüme kestirmiştim. Kalıbı, kesimi herşeyiyle mükemmel. Sadece sporda değil, gece dışarı çıkarken bir gömlekle ya da yüksel bel kot ya da etekle de giymeyi planlıyorum.

This Wang top stole my heart when I first saw it in e-brochure. This is the only piece that I could get from Alexanderwangxhm sale. I will be wearing this top at gym, when I go out at night with shirts and of course with high waisted jeans.
Photo credit: http://www.sarperkesim.com/

Top: Alexanderwangxhm
Shorts: Zara
Sneakers: Isabel Marant
Sunnies: Rayban

10.11.2014

Asymetric Skirt

Twist'den ikinci kombinle karşınızdayım. Zıtlıkları sevdiğimi artık hepiniz biliyorsunuz sanırım. Bu barok tarzı asimetrik etek benim için en iyi spor ayakkabılarla kombinlenir. Üstelik çok da rahat! 

Here I am with my second outfit from Twist. I am in love with this asymmetric skirt that made a really good match with my Stan Smith. Hope you'll like it!


Knitwear and Skirt: Twist
Clutch: Prada
Sneakers: Adidas Stan Smith

7.11.2014

Edgy or Not?

Bu hafta Twist ile bir yolculuga çıkıyoruz. Size 3 birbirinden farklı aktivite için 3 farklı kombin ile gelecegim. Dantelli,işlemeli elbiseleri hep çok sevmişimdir. Ama haftasonu rahat bir akşam yemeği yiyeceksem altına topuklu stilettolarımı giymek yerine rahat bilekteki botlarımı giyerek hem görünümü biraz asileştirmeyi hem de saatlerce ayakta durmayı daha çekilir kılmak istedim. Sizin böyle bir elbisenin altına tercihiniz ne olurdu?

This week, I will be posting 3 different outfits for 3 different occasions. First one suits for weekend dinner. Although, it has lace and engraving details, it can be turned into edgy easily with one pair of suede ankle boots. Did you like it?
Dress: Twist
Boots: Topshop
Clutch: Miu Miu
Sunnies: Rayban

Special design for Puk Fashion by GeCe